انتخاب رشته کنکور سراسری 89

دانلود کنید :

konkoor riazi.exe    

                                                                                       konkoor tajrobi.exe

این جا دو تا برنامه هست که شما می تونید ازش برای محاسبه ی نمره ی تراز هر درس در کنکور سراسری 86 استفاده کنید؛ برای کنکور تجربی و کنکور ریاضی. متاسفانه با عرض شرمندگی چنین برنامه ای برای گروه های دیگر آزمایشی موجود ندارم و نمی دانم آیا کسی چنین چیزی آماده کرده است یا نه.

توضیح اضافی نمی دهم و یک راست و مختصر می رم سراغ خود برنامه ها. اصل کار این دو تا برنامه اینه که با گرفتن یک کارنامه ی کنکور سال 88 نمره ی تراز هر درس رو براتون حسب می کنه و بعد نمره ی تراز هر زیر گروه رو حساب می کنه و سپس رتبه ی هر زیر گروه رو براتون تخمین می زنه. نکته ی مهم اینه که هر دو برنامه تراز دروس رو در سهمیه ی منطقه یک محاسبه می کنند و من نمی دونم اگر شما یک کارنامه ی منطقه دو بهش بدید چه قدر دقیق محاسبه می کنه. بنابراین این دو برنامه بیشتر به درد تجربی ها و ریاضی های منطقه یکی می خوره؛ تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، ؟ به ویژه این رو هم باید اضافه کنم که برای آماده سازی برنامه ی کنکور تجربی وقت خیلی بیشتری صرف شده و دقیق تر و قابل اطمینان تره.

برای استفاده از برنامه درصدها رو وارد کنید و کلید enter یا calculate رو فشار بدید. برنامه رو به روی درصد هر درس تراز منطقه یک سال 88 رو نشونتون می ده و پایین صفحه ی برنامه هم تراز کل هر زیر گروه (برای تجربی ها 5 تا زیر گروه و ریاضی ها 3 تا) حساب می کنه. بنابراین برنامه تا این جا دقت بسیار بالایی داره. یعنی ترازی که برای هر درس نشون می ده از تقریب چند جمله ای جدول تراز اون درس به دست اومده که ممکنه 30 یا 40 تا بالا پایین باشه ولی تراز کل زیر گروه ها که از میانگین گرفتن تراز درس ها نتیجه می شه دقت بسیار قابل اطمینان و خوبی داره. (حتما می دونید که در هر زیر گروه برای میانگین گرفتن باید از وزن های (ضرایب) مخصوص خودش استفاده کنید. مثلا ضرایب دروس در کنکور ریاضی در زیر گروه یک یه ترتیبشون تو دفترچه ی سئوالات هست: 4و 2و 3و 4و 12 و 9و 6 یا زیر گروه یک تجربی: 4و 2و 3و 2و 0و 6و 12و 6و 9)

بعد از تراز کل هر زیر گروه که دقیق محاسبه شده می رسیم به رتبه ای که برنامه برای هر کدوم از زیر گروه ها تخمین می زنه. این قسمت از برنامه بر اساس جدول محاسبه نمی کنه و برای محاسبه ی رتبه ی یک زیر گروه فرض می کنه که توزیع نمرات تراز همه ی منطقه یکی ها در اون زیر گروه یک توزیع نرمال باشه و با این فرض می تونه رتبه رو محاسبه کنه. میانگین این توزیع از روی کارنامه های زیادی برای هر زیر گروه محاسبه شده ولی واریانس اون با یه سری برآوردهای آماری و علاوه بر اون تنظیمات پس از آماده سازی به دست اومده (با چند کارنامه تطبیق داده شده). دو تا پارامتری که گوشه ی صفحه ی برنامه می بینید (یعنی Mean و Standard Deviation) همین دو تا هستند که بهتره تغییرش ندید. در بهترین حالت ممکن تنظیم شده.

در کل می شه گفت که فرض این که توزیع نمرات تراز نرمال هستند فرض بسیار درستیه. لااقل تا اون جایی که من برای چند کارنامه ی سال 88 امتحان کردم برای رتبه هایی که فاصله ی زیادی از معیار ندارند خیلی دقیق کار می کنه (کی فاصله ی زیاد از معیار داره: کسانی که رتبه های بسیار خود دارند مثلا زیر 200 و کسانی که رتبه های بسیار بد دارند مثلا 500 نفر آخر). برای رتبه های خود این طور نیست که کاملا اشتباه نتیجه بده ولی فکر می کنم مثلا رتبه ی 85 رو (در فاحش ترین حالت) 50 تخمین بزنه که بازم بد نیست. ولی در کل برای رتبه های بالای 800    900  خیلی خوب کار می کنه.

اما تاثیر معدل. شما می تونید تاثیر معدلتون رو توی کنکور برای یه کارنامه از درس های مختلف منظور کنید. کافیه اول تراز معدلتون رو داشته باشید و دوم قسمت مربوط به تراز معدل رو در برنامه فعال کنید و عدد تراز رو در  جای مربوطه وارد کنید. اما برای به دست آوردن تراز معدلتون: (قبل از این که راه به دست آوردن تراز معدلتون رو بگم دو نکته رو نباید از قلم بندازم:

1 -  تراز معدل در سال 88 یک جور حساب شد و در سال 89 یک جور دیگه حساب خواهد شد. در این دو برنامه تراز معدل با روش سال 89 رو می گیره  و برای سال 89 محاسبه می کنه.

2 -   بر خلاف تراز درس های دیگه که احتمالا شنیدید میانگین تراز 5000 دارند و انحراف معیار 2250 تراز معدل، میانگینی جز 5000 داره و تا حالا مقدار دقیق این میانگین برای نویسنده ی این نوشته مشخص نشده (یعنی اگه سازمان سنجش اونو به طریقی اعلام کرده باشه که خیلی بعید به نظر می رسه) ولی مقدار اون بر اساس چند برآورد آماری و تطبیق با چند نمونه تخمین زده شده و داخل برنامه پیاده سازی شده.

3  -  روش محاسبه ای که خواهم نوشت بسیار تقریبی است ولی می توان از آن برای محاسبه ی رتبه به خوبی استفاده کرد. )

اما تراز معدل: اگه کنکورهای آزمایشی آخر شرکت تعاونی سنجش رو داده باشید می تونید ازش برای محاسبه ی تراز معدل استفاده کنید: (درباره ی کنکورهای آزمایشی دیگه اطلاعی ندارم)

1 -  توی کارنامه تراز هر درس جلوش نوشته شده، بین تراز همه ی درس ها با ضرایب مربوطه ی دروس در زیر گروه یک میانگین بگیرید (یعنی نمره تراز کل زیر گروه یک رو حساب کنید)

2 -  اگه نمره ی ترازی که حساب کردید با نمره ی تراز زیر گروه یک که در پایین کارنامه درج شده برابر بود یعنی شما در اون کنکور آزمایشی معدل نداشتید (احتمالا به خاطر ثبت نام دیر هنگام و تاخیر در استعلام در آموزش پرورش باشه)

3 -  اگه محاسبه ی شما با تراز درج شده در کارنامه برابر نبود یعنی 85 درصد میانگین نمره ی تراز درس های شما با 15 درصد تراز معدل شما جمع شده تا اون ترازی رو بسازه که در پایین کارنامه درج شده. بنابراین تراز معدلتون رو در زیر گروه یک محاسبه کنید. مثلا اگه شما 3 تا درس داشته باشید و تراز هر کدوم شده باشه 1000 میانگینشون می شه 1000 ولی ممکنه پایین کارنامه نمره ی تراز یه زیر گروه رو زده باشه 1150 این یعنی تراز معدل 2000 بوده چون: 1150 = 100/ (2000  *  15 +  1000  *  85)

برای زیر گروه های دیگه هم با همین روش ولی با ضرایب مرتبط همون زیر گروه تراز معدلتون رو به دست بیارید. پس هر داوطلب تجربی 5 تا تراز معدل داره و هر داوطلب ریاضی 3 تا تراز معدل.

لازم می دونم یک نکته ی سازمان سنجشی هم بگم که ممکنه بعضی هاتون تا حالا بهش توجه نکرده باشید:

در کنکور مردم فقط با هم منطقه ای های خودشون رقابت می کنند. مثلا اگر در کنکور تجربی 87 اعلام شده که 458 هزار نفر شرکت کردند با توجه به این که منطقه یک تقریبا 33 درصد جمعیت (منطقه دو 46 درصد و منطقه سه تقریبا 19 درصد) رو تشکیل می ده یعنی رقابت یک منطقه یکی فقط با همین 150 هزار نفره که اگه در برنامه هم دقت کنید این عدد 150000 آخرین رتبه است. تو برنامه ی کنکور ریاضی هم آخرین رتبه 107 هزار با توجه به این تقریبا 317 هزار نفر در سال 87 شرکت کردند.

 

 

کنکور

 

منبع طراحان

www.tarahan.org

 

/ 0 نظر / 113 بازدید